Co ci może dać trzeźwość? I czym w ogóle jest trzeźwość?

Trzeźwość to życie. Trzeźwość to aktywność i działanie. Trzeźwość nie oznacza NIEROBIENIA czegoś, czyli np. niepicia. Trzeźwość, to to co ROBISZ ze swoim życiem, ze swoimi relacjami, ze swoimi pasjami, ze swoimi emocjami, ze swoją pracą.

Jeśli zaprzestajesz swoich nałogowych zachowań seksualnych, rozpoczynasz abstynencję. Ale czy to jest to, co chcesz robić w swoim życiu? Nie uruchamiać się nałogowo. To tak jak byś siedział w fotelu i koncentrował się na tym, żeby nie myśleć o różowym słoniu. Jak długo uda ci się nie myśleć o różowym słoniu, jeśli bardzo będziesz się starał nie myśleć o różowym słoniu?

Jeśli nie wiesz, po co przestałeś, najpewniej zaczniesz znowu.

Badania pokazują, że spory odsetek osób uzależnionych, jest w stanie poradzić sobie z nałogiem bez terapii, jeśli rozwija w swoim życiu pasję niezwiązaną z nałogiem, angażuje się w pracę, inwestuje w relacje z ludźmi, ćwiczy fizycznie.

Trzeźwienie to:

  • wyznaczanie sobie realistycznych celów w życiu i stopniowe ich osiąganie

  • budowanie relacji z innymi ludźmi – partnerem, rodziną, przyjaciółmi

  • korzystanie ze wsparcia emocjonalnego

  • rozwijanie swojej duchowości

  • dbanie o ciało – o sen, zrównoważone jedzenie, ruch

W trzeźwieniu kluczowe jest wyrobienie sobie zdrowych nawyków. Drobne czynności, wykonywane regularnie, zapewniają w życiu spokój, zdrowie i harmonię. Takie proste, a takie trudne. Chodzić spać o podobnej porze, jeść regularnie, ćwiczyć, albo spacerować regularnie… To co robisz każdego dnia, składa się na twoje życie.